Hakkımızda

Hollaback! nedir?

2005 yılında, sokak tacizinden bıkmış olan yedi genç kadın ve erkek tarafından kurulan Hollaback!, sağladığı blog formatı ile saldırgan, düşmanca ve uygunsuz durumlara maruz kalan kişilerin, yani insanların büyük bir çoğunluğunun, hikayelerini paylaşmalarına imkan vermektedir. Hollaback!, sokakta yaşanan cinsiyet ayrımcılığına, ırkçılığa ve homofobiye karşı durarak aldığı destekle küresel bir harekete dönüşmüş ve her türlü tacize karşı koyma görevini üstlenmiştir.

Hollaback! ne demek?

İngilizce’de “holler”, kelime anlamı olarak haykırmak, bağırmak anlamına gelmektedir. Amerikan argosunda “holla”olarak geçen bu kelime, sokakta birine laf atmak, birini sözlü olarak taciz etmek anlamında kullanılır. “Hollaback” ise bu durumda, “Sana laf atana karşı koy!”, “Cevap ver!” ve “Sessiz kalma!” anlamlarına gelmektedir.

Hollaback!, “kendin olabilme hakkınla” alakalıdır.

Böyle bir durumla karşılaşıldığında sineye çekip yürümeye devam etmek yerine güçlü olup cevap verebilmektir. Hiçbirimiz “dış görüntülerinden ibaret varlıklar” değiliz, bundan daha fazlasıyız. Başkalarınca böyle tanımlanmaya itiraz ediyoruz. Evimizin kapısından çıktığımız zaman, kendimizi, kendi belirlediğimiz şekilde tanımlama hakkımız var. Bu tanımı o gün, o saat ya da o dakika, istediğimiz şekilde belirleyebiliriz.

Çünkü eğer sokakta taciz kabul edilebilirse, o zaman cinsiyete dayalı şiddet de kabul edilebilir hale gelir.

Ve bu da hiçbir şekilde kabul edilemez.

Görevimiz

Hollaback!, sokakta tacize son vermeyi amaçlayan uluslararası bir harekettir. Hollaback! projesinin amaçları; ilk olarak insanların sokak tacizine karşı güçlendirilmiş bir tepki göstermelerini sağlamak ve ikinci olarak da sokak tacizinin önüne geçmek amacıyla bu konuda bilinç oluşturmaktır.

Günümüz teknolojisinden ve sosyal medyadan faydalanarak dik durup kendimizi ve haklarımızı savunmaya, başkalarını desteklemeye, toplumu eğitmeye ve sürdürülebilir bir değişime ön ayak olmaya gücümüz var.

Canımız Sokakta: Hollaback! İstanbul nedir/kimdir?

Canımız Sokakta: Hollaback! İstanbul’un çalışmaları, İstanbul’da yaşayan ve çalışan beş kişilik bir çekirdek ekip tarafından yürütülür. Sosyal medya ve cinsiyet konularının kesiştiği bu alanda, bir toplum hareketi başlatmak amacıyla buluşan gönüllüler, farklı kurumsal, medya, akademi ve STK kökenlerine sahiptir. Türkiye’nin çeşitli yerlerinden katılan gönüllülerle beraber, Fransa ve ABD’den gelen ve ülkemizde yaşayan “gurbetçi”ler de bu ekip içerisinde görev yapmaktadır.

Bu haliyle, Hollaback!’in çeşitlilikleri ve farklılıkları teşvik eden ve bunlardan beslenen bir kuruluş olduğunu ve farklı sorunları olan farklı topluluklara ulaşabildiğini söylemek mümkündür.

Şehrimizde Hollaback!’in yeni bir şubesini açtığımız için çok heyecanlıyız ve sizleri de etkinliklerimizde aramızda görmeyi iple çekiyoruz!

Hollaback ne yapar?

  • Tacize uğrayan kişilerin taciz hikayelerini veya kendilerini taciz edenlerin fotoğraflarını paylaşabilecekleri bir web sitesi kurar.

  • Tacizin yaşandığı yerleri haritada gösterir, bir nevi “toplu hafıza” oluşturur.

  • Kişilere destek olur, yol gösterir ve başka destek olup yol gösterebilecek kurumların bilgilerini paylaşır.

  • Başka organizasyon ve kaynaklarla işbirliği yapar.

  • Bilinçlendirme etkinlikleri düzenler.

  • Android ve iPhone uygulamaları sayesinde kolayca ve anında paylaşıma imkan verir. (Yakında Türkiye’de de kullanılabilecek)

  • Taciz mağdurlarının kendini yalnız hissetmemesi için bir e-topluluk oluşturur.

 ÖZETLE…

Her çeşit sokak tacizine karşıyız.

Canımız Sokakta: Hollaback İstanbul grubunu kurmaktaki amacımız, sokakta kadına ve LGBTQ topluluğundan bireylere karşı yapılan taciz ve şiddetin önüne geçmek ve bu konuda insanlara sosyal medyada hikayelerini, şikayetlerini, sokakta tanık oldukları taciz ve şiddet içerikli olayları paylaşabilecekleri bir ortam sağlamak. Canımız Sokakta: Hollaback İstanbul Grubu olarak, kitlesel bir şekilde hareket ettiğimizde, sokakta taciz ve şiddetin kabullenilemez olduğunu daha rahat ifade edebileceğimize ve bu konuda insanları daha etkili biçimde bilinçlendirebileceğimize inanıyoruz. Gelin siz de hikayenizi bizimle paylaşın!

Hepimizin her ortamda güvende ve özgür hissetmeye hakkımız var; inanıyoruz ki sokakta başlatacağımız özgürlükçü hareket bizi hayatın her alanında özgürleştirecek ve kendimizi gerçekleştirmemize imkan sunacaktır. Bu nedenle sokakta tacize ve şiddete karşı hepimiz payımıza düşeni yapmalıyız.